PASZPORT KOMPETENCJI SILVERSA JEST INNOWACYJNYM NARZĘDZIEM DIAGNOZY, ROZWOJU I GRATYFIKACJI DOJRZAŁEGO PRACOWNIKA
Opracowanie własne Fundacji Aktywny Senior
Co dostarcza Paszport Kompetencji Silversa?
- Konsultacje indywidualne z Doradcą zawodowym (testy predyspozycji i preferencji zawodowych, kwestionariusze umiejętności, zdolności, zainteresowań i wartości oraz rozmowa biograficzna w celu zdiagnozowania posiadanych przez Silversa kompetencji oraz wyznaczania indywidualnej ścieżki rozwoju zawodowego).
- Konsultacje indywidualne z Psychologiem (diagnoza potencjału osobowościowego, wzmocnienie poczucia własnej wartości, poczucia sprawczości i operatywności, wzmocnienie motywacji do działania, przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu).
- Warsztaty z zakresu kompetencji personalno-społecznych, rozwoju osobistego, funkcjonowania na współczesnym rynku pracy, prowadzone osobno przez doradcę zawodowego i psychologa.
- Pakiet Silversa (zawierającej CV kompetencyjne Silversa, opinie doradcy zawodowego i psychologa dotyczące posiadanych przez pracownika kompetencji, cech osobowościowych, kwalifikacji, talentów, potrzeb, możliwości i ograniczeń, określenie celu rozwoju zawodowego i społecznego).
Proces wsparcia to cykl konsultacji indywidualnych oraz warsztatów z zakresu rozwoju osobistego, doskonalących kompetencje personalno-społeczne prowadzonych przez doradcę zawodowego i psychologa.
Blok edukacyjno-warsztatowy obejmuje 26 godzin, w szczególności:
- Diagnoza kompetencji Silversa – spotkania indywidualne z doradcą zawodowym: 2 godz.
- Udzielenie wsparcia psychologicznego Silversa – spotkania indywidualne z psychologiem: 2 godz.
- Sporządzenie opinii przez doradcę zawodowego: 2 godz.
- Sporządzenie opinii przez psychologa: 2 godz.
- Warsztat doskonalący kompetencje Silversa pt. „Efektywna komunikacja od juniora do seniora”: 3 godz.
- Warsztat z rozwoju osobistego prowadzony przez psychologa pt. „Radzę sobie”: 3 godz.
- Warsztat doskonalący kompetencje pt. „Kreatywny i przedsiębiorczy Silvers”: 3 godz.
- Warsztat z rozwoju osobistego prowadzony przez psychologa pt. „Weź ster we własne ręce”: 3 godz.
- Wsparcie przy przygotowaniu CV Kompetencyjnego Silversa – doradca zawodowy: 2 godz.
- Indywidualna konsultacja zarówno doradcy zawodowego, jak i psychologa podsumowująca indywidualny plan działania i Paszport Kompetencji Silversa: 4 godz.
Zgodnie z preferencjami klienta – Silversa, proces wsparcia i diagnozy, obejmuje spotkania z doradcą zawodowym i psychologiem, które mogą odbywać się stacjonarnie, on-line lub w trybie hybrydowym.
Rezultatem tych działań jest stworzenie w wersji elektronicznej i papierowej Paszportu Kompetencji Silversa, który zawiera:
- Opis dotychczasowej kariery zawodowej Silversa
- Profil psychologiczny Silversa
- Opis zdolności, umiejętności i kompetencji Silversa
- Wynik testu predyspozycji i preferencji Silversa
- Cele krótko i długofalowe w perspektywie rozwoju zawodowego i społecznego
- Możliwe formy aktywizacji Silversa, sposoby poszukiwania pracy i zatrudnienia
- CV kompetencyjne
Zawiera informacje dotyczące wykształcenia Silversa oraz odbytych szkoleń i kursów, opis przebiegu pracy, w tym:
- obejmowane stanowiska pracy,
- wykonywane zadania i obowiązki,
- kluczowe osiągnięcia.
Stworzony wraz z psychologiem bilans mocnych i słabych stron, potencjału oraz obszarów koniecznych do wzmocnienia. Analiza możliwości i ograniczeń Silversa w kontekście radzenia sobie z nowymi wyzwaniami i rolami zawodowymi oraz społecznymi.
Wskazanie posiadanych przez Silversa kompetencji twardych (potwierdzonych dyplomami, certyfikatami, świadectwami) wiążących się z wiedzą i umiejętnościami specjalistycznymi, umożliwiającymi wykonywanie danego zawodu oraz kompetencji miękkich, personalno-społecznych, wpływających na jakość relacji i stosunki interpersonalne w organizacji.
Zwrócenie uwagi na zdolności, talenty (wrodzone predyspozycje, potencjał w obszarze poznawczym, ruchowym lub artystycznym) oraz na umiejętności, kompetencje interpersonalne (np. komunikatywność, kreatywność, asertywność, elastyczność, zorganizowanie), które Silvers może wnieść do organizacji, tym samym wpływając na efektywność zespołu.
Efektywnie planować rozwój zawodowy i odkrywać swój potencjał, niezbędne jest zrozumienie swoich predyspozycji, umiejętności i preferencji zawodowych.
Testy predyspozycji zawodowych w połączeniu ze spotkaniem z doradcą zawodowym mogą pomóc w znalezieniu odpowiedzi na pytanie – jak odnaleźć się na współczesnym rynku pracy oraz w obszarze aktywnego życia społecznego.
Wynik takiego testu pomaga zidentyfikować obszary, w których mamy naturalne predyspozycje i zdolności, jak również te, które mogą wymagać nieco więcej pracy. Na podstawie wyników testów możemy określić:
- jakie umiejętności i kompetencje warto rozwijać, aby osiągnąć dalsze założone cele zawodowe,
- jaki rodzaj pracy, styl pracy lub jakie środowiska zawodowe bardziej nam odpowiadają np. czy lepiej czujemy się w pracy zespołowej czy indywidualnej, czy mamy predyspozycje do liderowania czy raczej jesteśmy “typem konwencjonalnym”, nastawionym na wykonywanie poleceń bądź czy preferujemy pracę w dużych korporacjach czy raczej w małych firmach.
Testy preferencji, testy osobowościowe i testy zdolności skutecznie pomagają określić, które zawody lub dziedziny zawodowe korespondują z naszymi indywidualnymi cechami i predyspozycjom, co zdecydowanie ułatwia podjęcie właściwych decyzji w kontekście rozwoju osobistego i zawodowego.
Wyznaczenie celów indywidualnych jest pierwszym krokiem w tworzeniu planu rozwoju Silversa. Pomaga w określeniu kierunku, w którym chce się rozwijać Silvers oraz tego, co chce osiągnąć. Cele rozwojowe można podzielić na trzy główne kategorie: cele zawodowe, cele osobiste i cele społeczne.
Cele zawodowe skupiają się na rozwoju i osiągnięciach w sferze zawodowej, takie jak awans czy zdobywanie nowych umiejętności w swojej dziedzinie. Cele osobiste koncentrują się na życiu prywatnym i relacjach międzyludzkich. Mogą one obejmować rozwijanie pasji, poprawę zdrowia czy równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Cele społeczne, takie jak: komunikacja społeczna, zarządzanie czasem oraz praca zespołowa, są ważne w każdym aspekcie naszego życia zawodowego, osobistego i społecznego.
Poznanie instrumentów (metod i technik) rekrutacji oraz wyboru Silversa na odpowiednie stanowisko pracy, pomoc w opracowaniu dokumentów aplikacyjnych oraz przygotowaniu się do rozmowy kwalifikacyjnej. Wskazanie stron/portali internetowych, baz ofert pracy, social mediów pomocnych w poszukiwaniu zatrudnienia i uczestnictwa w działaniach społecznych lub rozważanie własnej przedsiębiorczości.
Wskazanie innych form aktywności Silversa – pozazawodowych, takich jak działania wolontaryjne, integrujące, transfer wiedzy i kompetencji w grupach nieformalnych, udział w grupach projektowych, zaangażowanie w działalność NGO.
Współtworzenie CV kompetencyjnego, promowanie kapitału zawodowego i społecznego Silversa, wyróżnianie i wzmacnianie jego kompetencji w kontekście współpracy z różnymi organizacjami i interesariuszami.
W CV kompetencyjnym zostanie przedstawiona historia zatrudnienia Silversa, w której główny nacisk położony zostanie na opisanie kompetencji, które zostały pozyskane w okresie pracy u różnych pracodawców, na kursach, szkoleniach podnoszących kwalifikacje i doskonalących umiejętności, a także w trakcie zdobywania doświadczeń osobistych. W CV kompetencyjnym zostaną pokazane przykłady działań różnych firm/organizacji, opisane projekty i podkreślone konkretne osiągnięcia w odniesieniu do Silversów.
Procedura działania:
- Zgłaszający za pośrednictwem powyższego formularza przesyła zapotrzebowanie na „Paszport Kompetencji Silversa” do Fundacji Aktywny Senior.
- Na tej podstawie zostaje wystawiona i przesłana mailem faktura na kwotę ryczałtową 4600 zł. (cztery tysiące sześćset złotych) brutto. Usługa nie jest objęta podatkiem VAT i funkcjonuje według tak zwanej odpłatnej działalności pożytku publicznego nie przynoszącej zysku.
- Po uiszczeniu płatności, przedstawiciel Fundacji ustala mailowo z Silversem termin i miejsce pierwszego spotkania.
- W trakcie spotkania zostają wspólnie ustalone niezbędne warunki współpracy przy realizacji usługi.
- Spotkania mogą być bezpośrednie lub online w zależności od wspólnych ustaleń przyjętych przez strony.
- Zgłaszający otrzyma mailem informacje o zakończonym procesie wsparcia z poleconym Silversem.
Informacja dodatkowa:
- Kwota ryczałtu pokrywa tylko koszty organizacji pozarządowej związanej z realizacją, Paszport Kompetencji Silversa (www.poradnik.ngo.pl/odplatna-dzialalnosc-pozytku-publicznego).
- Istnieje możliwość przekazania tej kwoty ryczałtowej 4600 zł. w postaci „darowizny na cele statutowe Fundacji” (www.f-as.pl/wsparcie)
- Informacyjna o przetwarzaniu Danych Osobowych dla uczestników Paszport Kompetencji Silversa (www.przed60plus.f-as.pl/wp-content/uploads/2024/07/procedura_przetwarzania_danych.pdf).